Filial Terapi (Çocuk - Ebeveyn İlişkisi Eğitimi) | beylikduzupsikolojimerkezi.com

(Filial Terapiden nasıl faydalanabileceğini daha iyi anlamak için öncelikle Oyun Terapisi ile ilgili yazıyı okumanız tavsiye edilir.) Oyun çocuklar için iletişim kurmanın en doğal halidir. Oyuncaklar çocuklar için kelimeler gibidir ve oyun adeta onların dilidir. Yetişkinler deneyimlerini, duygu ve düşüncelerini sözel olarak ifade ederler ancak çocukların iletişim dili yetişkinlerinkinden farklıdır; yaşadıkları deneyimleri keşfetmek ve düşüncelerini ifade etmek için oyuncakları kullanırlar.

Filial Terapi hem normal gelişim gösteren hem de duygusal, davranışsal ve gelişimsel güçlükleri olan çocuklar ile kullanılır. Filial ismi Latin kökenli olup;evlat anlamındadır ve anne-baba- çocuk arasındaki ilişkiyle ilgilidir. Filial terapi ilk olarak 1960 yılında Bernard ve Louise Guerney tarafından geliştirilmiştir. Son yıllarda oldukça yaygınlaşan bu terapi modelinin çocukların sorunlarını azaltmada ve aile içi ilişkiyi güçlendirmede olumlu etkisi uzun dönemli araştırmalarla ortaya konmuştur.

Filial Terapi (Çocuk- ebeveyn ilişkisi eğitimi) haftada bir 30 dakikalık oyun vakitleri kullanarak ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişkiyi güçlendirmeye yarar. Filial Terapi 10 oturumlu özel bir ebeveyn eğitim programıdır. Bu psikoeğitimsel model; aile üyelerinin birbirleriyle olan ilişkilerini güçlendirmeyi ve başa çıkma stratejilerinin gelişmesini sağlar. Anne-baba ve çocuk ilişkisinde güveni arttırmayı hedefler. Dolayısıyla Filial Terapi hem önleyici, hem de sorun varsa, o sorunun çözümüne yardımcı olan bir terapi programı olarak tanımlanabilir.

Filial Terapi modeli de aynı Çocuk Merkezli Oyun Terapisi gibi terapötik oyunu kullanarak aile içi ilişkileri güçlendirmeyi hedefler. Terapi sürecinde anne babalar, aile içinde olumlu değişimi sağlamak için terapistle işbirliği içindedirler. Bir çok terapi modelinde terapist terapi görüşmelerini doğrudan çocukla yapıp diğer konuları anne babayla ayrı olarak görüşür. Ancak Filial Terapide, terapistin rehberliğinde anne babalar çocuklarıyla özel oyun görüşmelerini yürütmeyi öğrenirler.

Terapi sürecinde anne babalar çocuklarıyla özel oyun görüşmelerini nasıl yürüteceklerini öğrenirler. Ebeveynlere çocukları ile evlerinde oynamaları için dikkatlice seçilmiş bir takım oyuncaklarla, özel bir şekilde düzenlenmiş 30 dakikalık oyun vakitlerinin olması öğretilir.Bu alışılmış tarzda bir oyun vakti değildir; bu çocuğun yönlendirdiği ve ebeveynin takip ettiği özel bir oyun vaktidir, ebeveyn çocuğun oyun şekliyle kendini ifade etmesini tamamen kabul eder ve çocuğun korkularını,kızgınlıklarını, yalnızlığını, neşesini, başarısızlık duygularını paylaşabildiği bir ortam oluşturur. Bu özel oyun vaktinde hiçbir şekilde azarlama, aşağılama, zorunluluk, yargılama ya da değerlendirme yoktur. Sadece çocuğa anlaşıldığını hissettiren ve ebeveyne de farkındalık kazandıran bir vakittir.

Aileye Nasıl Bir Katkı Sunar?
Filial Terapi modeli; tüm aile bireyleri arasındaki ilişkinin güçlenmesi ve iletişim becerilerinin gelişmesini hedefler. Ebeveyn çocuğu ile yaptığı özel oyun vakitlerinde beraber paylaşımlarda bulunur ve bu süreçte çocuğunu daha çok keşfettikçe; çocukta anlaşıldığını hissettikçe kendini daha çok ifade edecek ve ailecek güzel bir ortam oluşturup birlikte eğlenebildiklerini ve farkındalık kazandıklarını fark edeceklerdir. Hem gelecekte yaşanabilecek olası sorunların önüne geçilmesi hemde var olan sorunların hafiflemesi ya da ortadan kalkması için çok etkili bir terapi sürecidir.

Ebeveyne Nasıl Bir Katkı Sunar?
Ebeveynler aile içerisinde sağlıklı hiyerarşi kurabilecekleri rolleri geliştirme olanağı bulmuş olurlar. Aynı zamanda da çocuklarıyla oynadıkları özel oyun vakitlerinde çocuklarıyla ve ebeveynlikleriyle ilgili kendi konularını güvenli bir ortamda çalışabilme fırsatı bulurlar. Bu süreçte; çocuklarının içinde bulunduğu psikolojik durumlarını anlar, anne- baba birlikte çalışarak çocuklarıyla olan iletişimini geliştirir, böylece ebeveynlik becerilerini arttırırlar. Çocuklarıyla her hafta belirli bir günde geçirdikleri özel oyun sürecinde, ebeveynlerin zaman içerisinde çocuklarıyla ilgili yaşadıkları hayal kırıklıkları da azalır. Çocuklarına karşı empatik olmayı ve uygun şekilde sınır koyma becerilerini de öğrenerek çocuklarıyla olan iletişimlerinde süreklilik (tutarlılık) ve dengeyi sağlamış olurlar.

Çocuğa Nasıl Katkı Sunar?
Özel oyun vakitlerinde; çocuğunuzla özel bir ilişki kurmuş olacaksınız ve çocuğunuz olduğu haliyle önemli olduğunu, anlaşıldığını ve kabul edildiğini keşfedecek. Çocuklar; kabul edildikleri, anlaşıldıkları ve önemsendiklerini hissettikleri bir oyun ilişkisi deneyimlediklerinde, bir sürü sorunlarını rol yaparak dışa vururlar. Bu süreçte gerginliklerden, duygulardan ve yüklerinden kurtulurlar. Çocuğunuz daha sonrasında kendini daha iyi hissedecektir ve kendi gücünü farkedip kendinden sorumlu olmayı daha fazla üstlenecektir. Özel oyun vakitlerinde çocuğunuzun sorununa odaklanmaktansa çocuğunuza odaklanmayı öğrendiğinizde çocuğunuz daha olumlu tepki göstermeye başlayacak. Çocuğunuz kendini daha iyi hissettiği zaman, kendini yenilgiye uğratmaktansa kendini daha çok geliştirecek şekilde davranacaktır. Unutmayın, belki de çocuğunuzu hayatında dinleyecektek kişi sizsiniz…